Blog

Ako zariadiť modernú kanceláriu

Kancelárske priestory sú miestom, kde sa chceme sústrediť a zamerať na skutočnosť a efektivitu. Výhodou modernej kancelárie je, že podporuje kreativitu a efektivitu práce. Zistite, čo je dôležité pri usporiadaní kancelárskych priestorov a ako si zariadiť modernú kanceláriu rýchlo, lacno a efektívne.

[divider height=”30″]

Pracovisko v modernej kancelárii

Každý má svoju predstavu o tom, ako by mala vyzerať priateľská a komfortná kancelária. Medzi týmito predstavami sú určité rozdiely, pretože každý človek má trochu iné preferencie a iné zvyky, no nájdu sa aj spoločné časti a my sa na ne zameriame.

Ergonomické pracovisko

Pohodlné a ergonomické pracovisko ovplyvňuje zdravie a pohodu zamestnanca. Keď trávime niekoľko hodín denne za pracovným stolom, väčšinou v jednej polohe, je dôležité, aby boli zabezpečené základné vlastnosti dobrého pracoviska, ako napríklad: ergonomické kreslo, ktoré bude prispôsobené potrebám chrbtice a nebude spôsobovať nepríjemná bolesť po dlhšom sedení. Pohodlné kreslo je nepostrádateľným prvkom modernej kancelárie a ergonómia pracoviska je prvkom, ktorý podporuje efektivitu zamestnancov

Nábytok do modernej kancelárie

Ergonomický by mal byť aj nábytok v modernej kancelárii. Zásuvky a skrinky by sa mali dať ľahko otvárať a mali by byť umiestnené na správnom mieste, čiže na takom, kde k nim ľahko a bez námahy dosiahneme. Plocha pracovných stolov by mala byť priestranná a udržiavaná, bez zbytočného neporiadku. Keď si chceme zariadiť kanceláriu v modernom štýle, zvoľme minimalizmus a jednoduchosť, čo sa týka nábytku. Vždy však budú fungovať prírodné materiály, ktoré majú upokojujúci a utišujúci charakter. Už nejaký čas môžete vidieť kreslá, ktoré umožňujú prácu v kľaku, čím menej zaťažujete chrbticu. Módne sú aj moderné materiály ako polykarbonát. Tieto typy stoličiek sú ľahké, pohodlné a dostupné v mnohých farbách.

Osvetlenie v kancelárii

Dobre navrhnuté osvetlenie dodáva kancelárii prívetivý vzhľad, stimuluje kreativitu a zvyšuje spokojnosť s prácou. Dostatočné osvetlenie, najlepšie v bodovej forme, neunavuje zrak a dlhotrvajúca práca pri počítači nie je pre oči zaťažujúca. Dbajte tiež na optimálne využitie denného svetla, ktoré je pre človeka najzdravším zdrojom svetla. Usporiadanie osvetlenia v kancelárii musí zohľadňovať aj technické normy určujúce minimálnu intenzitu osvetlenia, ustanovené predpismi BOZP. Napríklad doska pracovného stola by mala byť osvetlená minimálne 500 lx (luxov, tj. lúmenov na m2), okolie pracovného stola a komunikácie v blízkosti pracoviska by mali byť osvetlené 300 lx.

Steny v modernom kancelárskom interiéri

Dekor stien v kancelárii môže byť tlmený, ale efektné sú aj oživujúce kontrasty, napríklad výrazné maľby alebo fototapeta na jednej zo stien. Napríklad rastlinné motívy, ktoré budujú domácu atmosféru. Usporiadanie kancelárie by malo byť estetické, ale aj funkčné. Zosúladiť tieto zdanlivo protichodné túžby je pomerne náročná úloha. Moderná kancelária malej firmy je zároveň bojom o optimálne využitie disponibilných priestorov a prípravou na možnú expanziu v budúcnosti. Malá kancelária sa často vyrába na zákazku, aby sa využil každý centimeter. Niekedy je najlepší nápad na steny v práci nemať steny, čo znamená vytvorenie coworkingového priestoru. Ak bude tím optimálne zohraný, bude tam panovať priateľská a dobrá atmosféra. Údaje z výskumu ukazujú, že takéto riešenie prispieva aj k zvýšeniu produktivity zamestnancov.

Ak si to zhrnieme

V modernej kancelárii je práca oveľa príjemnejšia a menej únavná. Ergonómia, funkčnosť a štýl sú tri hodnoty, ktoré by sa mali realizovať na podobnej úrovni. Je ľahké navrhnúť kanceláriu týmto spôsobom? To určite nie a niekedy je nájsť rovnováhu medzi týmito myšlienkami celkom problém. Ak s tým však máme sami problém, určite sa v okolí nájde veľa interiérových špecialistov, ktorí sa o svoje znalosti a talent radi podelia.

Mohlo by vás zaujímať…