Blog

Ako zariadiť obývačku v provensálskom štýle?

Provensálsky štýl je jedným z najkrajších štýlov dekorácie interiéru. S odkazom na juhovýchodný región Francúzska sa spája so slnkom, teplom domova, idylickou atmosférou a sviežosťou. Provensálske interiéry by preto mali byť svetlé, pohodlné a útulné. Obývacia izba v provensálskom štýle je kombináciou vidieckej, idylickej atmosféry a nadčasovej elegancie pretkanej romantickými, štýlovými akcentmi. Dá sa teda provensálska atmosféra reprodukovať v každej obývačke? Absolútne áno, bez ohľadu na veľkosť a usporiadanie izieb.

[divider height=”30″]

V provensálskych interiéroch dominuje klasický drevený nábytok, kameň, kované železo, svetlé farby, prírodné materiály a látky. Čerstvé a sušené kvety, rastlinné motívy a bylinky sú ďalšou charakteristikou provensálskeho štýlu.

Ako teda zariadiť obývačku v provensálskom štýle? – Je to jednoduché – využite všetko, čo má prirodzenú krásu.

Aké farby v provensálskom štýle?

Ak si chcete zariadiť obývačku v provensálskom štýle, nezabudnite, že základom farieb, od ktorého by ste mali začať je biela a všetky jej odtiene. Farebná paleta sa môže uberať aj smerom k slonovej kosti, alebo svetlým odtieňom pudingu, všetkým svetlým odtieňom šedej a béžovej. Nechýbajú aj také farby ako olivová zelená alebo teplá žltá. V palete provensálskych farieb stojí za zmienku pôvabná pastelová fialová a čajová ruža. Takáto paleta farieb zaručuje idylickú atmosféru.

Provensálsky nábytok, čiže čo si vybrať

Usporiadanie obývačky v provensálskom štýle nie je náročné na realizáciu, nemali by ste však zabúdať, že provensálskym interiérom dominuje nábytok z ušľachtilého dreva, často zámerne postarený, vybielený a jemne zdobený pôsobivými oderkami. Ozdobou takéhoto nábytku je aj kované železo. Vybielené, mierne opotrebované komody, presklené skrinky, ale aj otvorené police či presklené vitríny, do ktorých môžete umiestniť knihy, elegantný riad, vázy či svietniky, ktoré dodajú provensálskemu interiéru idylický charakter. Tvarované nožičky alebo vypuklé úchytky dodávajú nábytku ľahkosť. Nie sú na nich zbytočné ozdoby a rezby. Obývacia izba je teplá a útulná, všetko je však jednoduché, nekomplikované a lahodí oku. Veľmi vítaný je aj prútený alebo ratanový nábytok.

Látky a doplnky, ktoré dodajú šmrnc zariadeniu provensálskej obývačky

A tu sa môžete vyblázniť. Len si predstavte to nenáročné čaro francúzskeho vidieka. Pastelová fialová všadeprítomnej levandule. V provensálskej obývačke nám biela na stenách dáva úžasné možnosti pri výbere doplnkov. Provensálsky štýl miluje dekorácie z prírodných materiálov, takže na vytvorenie útulnej domácej atmosféry sa oplatí zvoliť prírodné tkaniny, mäkké materiály. Dobrým nápadom budú dlhé, vzdušné, ľahké závesy, levanduľové mäkké deky, prešívané prikrývky. Kvetinové vankúše na pohovkách a kreslách sprostredkujú idylickú atmosféru. V provensálskej obývačke sa oplatí predstaviť jemné kvetinové motívy ako levanduľa alebo bylinky. Zaujímavou ponukou sú kvetinové motívy na riadoch alebo alebo kvetináčoch rastlín. Provensálsky štýl má neskutočne rád doplnky, ktoré sú nahlodané zubom času alebo sú takto štylizované.

Oplatí sa zájsť na blší trh – keramická miska, svietnik alebo obrázok v opotrebovanom ozdobnom ráme budú skvelou dekoráciou v provensálskej obývačke. Krištáľové lustre zdobiace strop dodajú požadovanú romantickú atmosféru. Skvelý efekt poskytne aj kovaný luster. Na usporiadanie obývacej izby v provensálskom štýle stačí venovať osobitnú pozornosť výberu vhodných doplnkov s klímou juhovýchodného Francúzska. To zaručuje úspech, teplú atmosféru a domácu pohodu.

Mohlo by vás zaujímať…