Blog

Aranžmány obývačky v paneláku – ako zariadiť malú obývačku?

Malá obývačka

Obývačka, bez ohľadu na jej veľkosť, predstavuje reprezentatívny priestor, ktorý ako prvý predstavujete pozvaným hosťom. V súvislosti s tým je dobré dbať na estetické a funkčné jej zariadenie. Zariadenie obývačky s malou plochou môže byť nemalou výzvou, najmä ak plní funkciu miesta odpočinku, má jedálenskú zónu, a niekedy dokonca aj pracovnú zónu. Aké tipy využiť pri aranžovaní malej obývačky v paneláku?

Aká farba stien pre malú obývačku?

Prvou otázkou, o ktorú sa musíte postarať pri aranžovaní obývačky v paneláku, je výber vhodnej farby náteru na steny. Dizajnéri a architekti interiérov odporúčajú použitie svetlých farieb. Odtiene béžovej, sivej alebo jemné pastelové farby sú ideálne pre obývačky v paneláku. Dobrým riešením je nalepiť na jednu zo stien tapetu alebo fototapetu. Jej farebnosť by mala byť v súlade s odtieňom stien. Zaujímavým riešením je trojrozmerná tapeta, ktorá vytvára dojem hĺbky a opticky zväčšuje priestor.

Má výber nábytku význam?

Výber nábytku, ktorý nesmie preťažiť malú obývačku, ale zároveň bude funkčný, je jednou z najťažších, ale i najdôležitejších otázok pri aranžovaní obývačky v paneláku. Pred výberom nábytku je potrebné rozdeliť priestor na zóny, napríklad na oddychovú a jedálenskú, aby bolo možné presne určiť, aký nábytok bude potrebný. Pri zariaďovaní malej obývačky je potrebné mať na pamäti, že je potrebné kúpiť iba taký nábytok, ktorý sa ukáže ako nevyhnutne potrebný. Navyše veľkým plusom bude použitie multifunkčného nábytku. Rozkladací gauč s úložným priestorom, komoda s veľkým množstvom zásuviek alebo modulový písací stôl sa skvele hodí do malej obývačky.

Aranžovanie malej obývačky v paneláku vyžaduje použitie niekoľkých tipov. Jedným z nich je výber nízkeho nábytku, ktorý nebude zakrývať svetlo vstupujúce z okien a nezmenší opticky miestnosť. Fronty nábytku by mali byť vyrobené s vysokým leskom, pretože vďaka vlastnosti odrazu svetla zväčšia vizuálne obývačku.

V akom štýle zariadiť malú obývačku?

Vzhľadom na to, že do malých priestorov sa najlepšie hodia svetlé, jemné farby a jednoduché tvary nábytku, ideálnym riešením bude aranžovanie obývačky v škandinávskom štýle. Jeho základom je minimalizmus, či už v farebnosti, tvare nábytku, ako aj v doplnkoch. Jednoliaté, svetlé steny, nábytok vyrobený z prírodných, surových materiálov, ako je drevo alebo kov, a textílie, ktoré dodajú obývačke útulnosť, sú kvintesenciou škandinávskeho štýlu.

Aranžovanie obývačky v paneláku vyžaduje tiež rozvážny výber doplnkov. Doplnkom, ktorý sa hodí do škandinávskeho štýlu a opticky zväčší priestor, je zrkadlo. Napríklad ho môžete postaviť vo zvislej polohe v rohu miestnosti, aby vizuálne zahnulo priestor, alebo ho zavesiť vodorovne, napríklad nad stôl alebo gauč.

Pri výbere textílií je najlepšie vsadiť na látky udržiavané v jednotnej farebnosti, majúce jednoduché geometrické vzory, alebo byť vôbec bez nich. Aranžovanie obývačky v škandinávskom štýle vyžaduje obohatenie o mäkké vankúše, príjemné na dotyk pledy alebo jednoduché jednofarebné záclony, ktoré zabezpečia, že interiér si zachová dojem priestorovosti, ale zároveň sa stane teplým a útulným.

Mohlo by vás zaujímať…