Blog

Kúpeľňa v škandinávskom štýle – ako ju zariadiť?

Škandinávsky štýl sa k nám dostal zo severu Európy, kde krátke dni a naopak, dlhé a chladné zimy majú za následok, že ľudia túžia po teple a nemôžu sa dočkať slnečných lúčov. Práve preto sú v miestnostiach zariadených v škandinávskom štýle také žiadúce svetlé prírodné farby a veľa svetla. Tento štýl sa vyznačuje jednoduchosťou, minimalizmom, harmóniou a žiadnym chaosom. Odporúča sa každému, kto má rád poriadok a zároveň chce mať útulný interiér.Izby v škandinávskom štýle sú prírodné, plné svetla, príjemné v odbere a prispievajú k pohodlnému bývaniu.

Chcete funkčnú kúpeľňu plnú svetla a prirodzenosti? – vsaďte na škandinávsky štýl.

Škandinávska kúpeľňa zariadená v súlade s princípmi škandinávskeho štýlu, s praktickým a funkčným vybavením, predstavuje pre členov domácnosti vysoký komfort života. V škandinávskom štýle nie je miesto na náhodu, je tu potrebná rovnováha a prirodzenosť. Kúpeľňa v škandinávskom štýle bude aj napriek svojej minimalistickej podobe útulná vďaka dobre zvoleným doplnkom.

Usporiadanie jednotlivých prvkov v škandinávskej kúpeľni

Steny v škandinávskom štýle

Pri zariaďovaní škandinávskej kúpeľne by sme mali dodržiavať niekoľko pravidiel. Najdôležitejšie je farebné prevedenie. Kúpeľňa v škandinávskom štýle musí mať nevyhnutne svetlé prírodné farby. Biela a všetky jej odtiene, svetlobéžová a šedá, dokonale zapadajú do tohto trendu. Biele obkladačky na stenách efektívne odrážajú svetlo a rozjasňujú celú miestnosť. Veľkoformátový obklad vizuálne zväčšuje priestor a vnáša harmóniu.

Podlaha

Tak, ako v prípade stien, aj podlaha v škandinávskej kúpeľni vyzerá dobre v svetlom prevedení, pričom to opäť môže byť opäť biela, béžová alebo svetlošedá dlažba. Dôležitú úlohu v kúpeľni zariadenej v škandinávskom štýle zohrávajú prírodné materiály. Skvelou voľbou bude podlaha z prírodného dreva, ktoré je vhodné do kúpeľní. Keď sa však drevených dosiek bojíme a prírodné drevo nás odrádza kvôli potrebe impregnácie, môžeme ich nahradiť dlažbou imitujúcou drevo. Dlažba pripomínajúca drevo minimalizujú asketickú klímu a dodáva kúpeľni v škandinávskom štýle útulnosť.

Kúpeľňová armatúra

Výber kúpeľňového vybavenia by nemal byť zložitý. Škandinávsky štýl uprednostňuje jednoduché formy. Výbornou voľbou bude voľne stojaca vaňa, snehobiela sanitárna keramika navrhnutá v minimalistickom štýle. Ak si vyberieme sprchový kút, určite sa osvedčí aj otvorená kabína typu walk in, ktorá opticky zväčší interiér a zároveň dodá minimalistický efekt nevyhnutný v škandinávskej kúpeľni.

Osvetlenie kúpeľne

Pri zariaďovaní kúpeľne nemožno zabudnúť na dobre zvolené osvetlenie. Má v nej byť veľa svetla, vďaka čomu pôsobí priestor väčším a čistejším dojmom. Na túto úlohu budú vhodné jednoduché stropné svietidlá, moderné plafóny, ale aj dodatočné LED osvetlenie či svietidlá umiestnené vedľa zrkadla.

Kúpeľňový nábytok

Nábytok v škandinávskom štýle sa vďaka svojmu minimalizmu a funkčnosti hodí do každej kúpeľne, od veľkej, až po malú. Na zdobenie kúpeľne v škandinávskom štýle by ste si mali vybrať modely s jednoduchým tvarom. V malých kúpeľniach budú najvhodnejšie závesné skrinky a prútené koše. Majitelia veľkých priestorov majú väčší výber a priestor, v ktorom sa môžu predviesť. Môžu tu umiestniť klasický drevený kúpeľňový nábytok, ktorý pozostáva z lakovaných bielych predných častí s drevenými vrchnými doskami. Pri výbere kúpeľňového nábytku v škandinávskom štýle by ste sa mali zamerať na to, aby všetky prvky zariadenia spolu vytvárali jeden ucelený celok.

Aké doplnky sa osvedčia v kúpeľni v škandinávskom štýle?

Farby v škandinávskom štýle sú tlmené a jasné. Biela, béžová, šedá ako základ, nám dávajú veľa možností na použitie iných farieb. Doplnky môžu byť v pastelových farbách, v studených aj teplých odtieňoch. Modrá, limetková, mätová, či dokonca pastelová ružová. Škandinávsky štýl znamená aj výrazné farebné akcenty ako čierna, tmavomodrá či špinavá zelená, ktoré vytvoria dokonalý kontrast napr. s bielymi dlaždicami.

Najčastejšie vyberané materiály

V škandinávskom štýle používame predovšetkým prírodné materiály. Škandinávsky štýl je založený na ekologických surovinách ako drevo, kov, kameň a sklo. Mali by sme sa preto vzdať plastových doplnkov ako sú nádoby a iné prvky vybavenia. Kozmetické doplnky teda môžu byť vyrobené z keramiky, kameňa alebo kovu. Malo by sa pamätať na to, že kúpeľne v škandinávskom štýle nenávidia neporiadok, a preto by všetky kozmetické prípravky mali byť schované.

Tmavé doplnky kontrastujúce so svetlými farbami, ako sú čierne rámy, kovové koše na bielizeň alebo okrúhle zrkadlo osadené v čiernom ráme, dokonale ladia so škandinávskou kúpeľňou.

Škandinávsky štýl nám dáva veľa možností na výber – môže mať trochu strohý vzhľad, alebo ju vďaka doplnkom môžeme premeniť útulný rodinný priestor. Môžeme si byť istí, že škandinávska kúpeľňa rýchlo nevyjde z módy alebo nás neomrzí, pretože spája moderný štýl s nadčasovými formami.

Mohlo by vás zaujímať…