Blog

Loftové interiéry – modernosť a industriálny minimalizmus

Loftový štýl je jedným z najobľúbenejších trendov interiérového dizajnu nielen obytných, ale aj reštauračných. Ako sa to stalo, že našiel úrodnú pôdu, keďže pred pár sezónami prenikol do našich domácností? Ak chcete zistiť, čo znamená loftový interiér, prečítajte si tento článok až do konca.

[divider height=”30″]

Šik New Yorku z Manhattanu

Newyorské mestské domy sú známe tým, že sú veľmi vysoké a priestranné. Newyorčania sa len zriedka rozhodnú kúpiť byt v nájomných domoch, častejšie si ho prenajímajú, pričom z času na čas menia svoju polohu. S týmito interiérmi úzko súvisí predmetný industriálny štýl. Surová výzdoba, steny z červených tehál a kovové inštalácie navrchu – to je štandardný dizajn bytu v New Yorku na Manhattane. Nikto však nečakal, že loftové interiéry urobia takú senzáciu po celom svete.

Loftové obývačky – ako zariadiť?

Než začnete navrhovať industriálne usporiadanie obývacej izby, musíte vziať do úvahy, že interiéry v loftovom štýle potrebujú priestor. Ak je Vaša obývačka malá, metamorfóza nemusí byť úspešná. Kde začať so zariaďovaním interiéru? Je dobré začať výberom farieb, ktoré budú interiéru dominovať. V industriálnych usporiadaniach sa najčastejšie objavujú tlmené farby: béžová a šedá. Jedna zo stien alebo jej časť je povinne pokrytá tehlou. Ako viete, tehla je dosť drahá dekorácia, takže si môžete vybrať imitáciu tehly, napríklad výberom samolepiacej loftovej tapety s tehlovým vzorom. Loftové obývačky majú tiež radi farby, ako je fľašková zelená, takže si môžete vybrať pohovku a/alebo kreslá v tejto farebnej schéme. Sýto, fľaškovo-zelená bude krásne splývať s tehlovou stenou. Loftový interiér je dobré obohatiť o črepníkové rastliny, najmä opadavé, ako sú monstera, fikusy a popínavé rastliny.

Aký nábytok si vybrať do loftovej obývačky?

Loftový nábytok má v sebe ľahkú a strohú atmosféru, a preto spája svetlé alebo tmavé drevené pracovné dosky s kovovými povrchmi. V takomto usporiadaní sa do obývačky bude skvele hodiť stolík s rozkladacou stolovou doskou vo farbe svetlého dreva, ktorý sa dá jednoducho prispôsobiť počtu osôb. Celú kompozíciu zvýraznia police v zodpovedajúcej atmosfére a nástenné kvetináče, ktoré môžete využiť aj ako stojany na knihy. Pasujúce kreslá a velúrovú pohovku ľahko nájdete v obchodoch s nábytkom. Posuvné loftové dvere na mieru zdôraznia strohý charakter štýlu bez využitia dostupného priestoru.

Ako zariadiť lofotvé kuchyne?

Kuchyňa v surovom štýle je dokonalým doplnkom obývacej izby v tejto atmosfére. Okrem nábytku tmavej farby (čierny alebo antracitový) stavte na biele obklady na stene, pripomínajúce bielu tehlu. Tehlové obklady, známe z amerických domov, sú pomerne drahé, no oplatí sa ich vybrať. Loftový interiér skvele doplnia aj doplnky so zlatými okrajmi, ako sú nástenné kvetináče, zlaté antirámiky alebo zlaté dosky na krájanie.

Industriálne interiéry sú jednoznačným hitom, ktorý len tak nezmizne. Popri škandinávskom štýle patrí loft medzi dominantné interiérové úpravy, ktoré sa určite oplatí zaviesť aj do vášho interiéru.

Mohlo by vás zaujímať…