Blog

Moderná terasa – technológie a doplnky

Terasa je prístavbou domu a je „bránou“ do záhrady. Preto musí spolu s domom a jeho okolím tvoriť štýlovo ucelený celok. Je to aj miesto na relax a oddych. Moderná terasa musí byť predovšetkým vysoko funkčná a poskytovať pohodlie a komfort užívania.
[divider height=”30″]

Čo charakterizuje modernú terasu?

Moderná terasa to sú predovšetkým, použité jej výrobe, technologicky nové alebo vylepšené materiály, zaručujúce jej trvácnosť a odolnosť voči nepriaznivým poveternostným vplyvom. Môže byť vyrobená z rôznych druhov materiálov, často sa navzájom dopĺňajúcich, čo vytvára originálne a atraktívne kontrasty. Čoraz viac používaným materiálom okrem dreva, kovu či skla sa stáva architektonický betón. Jeho surová štruktúra dokonale zapadá do naturalistických akcentov a ďalšou výhodou je jeho výnimočná odolnosť a trvácnosť voči všetkým nepriaznivým vonkajším faktorom. Moderná terasa by mala byť zastrešená. Možností zastrešenia terasy je veľa: môže byť nástenné alebo voľne stojace, s rovnou alebo šikmou konštrukciou. Veľká rozmanitosť je aj v type zastrešenia, no trendom sú hliníkové lamely alebo nepremokavý látkový poťah. Dôležitým prvkom sú tiež jej steny. Mali by poskytovať ochranu pred nepriaznivými podmienkami a zároveň byť odolné a nenáročné na údržbu. Tu budú fungovať sklenené panely, ktoré môžu byť dodatočne vybavené roletami alebo látkovými závesmi.

Vinylové koberce na terasu alebo balkón

Rozvoj polygrafie a moderných tlačových technológií nám dal úplne novú možnosť ozdobiť podlahu terasy PVC kobercami. Na prvý pohľad pripomínajú klasické koberce, výborným dizajnom a krásnymi farbami spôsobia, že si veľa ľudí pomyslí, že ide o tkaný koberec. To, čo odlišuje PVC rohože a koberce od bežných, je absencia štetín, teda možnosť čistenia, rýchleho schnutia a možnosť využitia ako vonkajší koberec na balkón alebo terasu. Balkónový koberec môže úplne zmeniť dekor terasy. Buď ho zahrejte, alebo mu dodajte moderný charakter, záleží na vašich preferenciách. Navyše je antialergický a v zime môže nájsť bezpečné útočisko v detskej izbe alebo domácej chodbe. Terasové koberce si získavajú na obľube a pomaly sa vkrádajú do priazne ľudí, ktorí aranžujú terasy. Niektorí si ich mylne spájajú s podlahovými krytinami z linolea, no okrem toho, že sú umývateľné, majú naozaj len málo spoločného. Musíte sa o tom presvedčiť sami.

Aký nábytok na modernú terasu?

Nábytok na modernú terasu musí byť tiež trvácny, odolný a zároveň funkčný, pohodlný na používanie a estetický. Najčastejšie používané materiály sú kov a technoratan. Kovový nábytok sa vyznačuje jednoduchým surovým tvarom a bude sa skvele hodiť do minimalistických usporiadaní. Technoratan, s výpletom z prírodného ratanu, je vizuálne oveľa teplejší materiál, takže technoratanový nábytok dodá terase útulnejšiu atmosféru. Moderný nábytok má najčastejšie jednoduché, geometrické tvary. Moderným akcentom sú veľmi tlmené farby. Prevažuje väčšinou biela, čierna a všetky odtiene šedej.

Usporiadanie rastlín na modernú terasu

Pre modernú terasu budú najlepšou voľbou nenáročné rastliny. Ideálne budú vždyzelené rastliny, ihličnaté aj listnaté, ako sú tisy, buxusy, borovice a zakrpatené smreky. Zaujímavú kompozíciu s nimi vytvoria všetky druhy trvaliek s ozdobnými listami, ako sú brusnice, žeruchy, funkie a okrasné trávy. Akcentom zdôrazňujúcim modernosť terasy bude výber vhodných kvetináčov. Hitom sa stanú podsvietené hrnce, vytvárajúce osvetlenie hrou svetiel po zotmení. Starostlivosť o rastliny na terase uľahčí inštalácia závlahového systému.

 

Mohlo by vás zaujímať…