Blog

Moderné vykurovanie domácností – technológie a nápady

moderné elektrické kúrenie s fotovoltaickými panelmi

Vykurovanie domácností sa zvyčajne spája s nemalými nákladmi, preto je treba si dobre premyslieť výber správneho vykurovacieho systému. V súčasnosti v špecializovaných predajniach možno nájsť veľa inovatívnych riešení, vďaka ktorým rýchlo zvýšime teplotu v dome či byte. Pri hľadaní optimálnych technológií stojí za zváženie predovšetkým moderných spôsobov efektívneho vykurovania obytného priestoru.

Moderné spôsoby vykurovania domov

Pri plánovaní stavby domu alebo rekonštrukcie bytu sa musíme už v štádiu projektovania rozhodnúť, čím budeme nehnuteľnosť vykurovať. Pretože každá inštalácia si vyžaduje prípravu vhodnej infraštruktúry a vhodné usporiadanie potrubí a káblov. Ak sa chceme zamerať na moderné vykurovanie domácností, mali by sme zvážiť možnosti ako:

  • podlahové vykurovanie
  • elektrické vykurovanie
  • tepelné čerpadlá
  • solárne panely
  • moderné plynové kotly

Pre elektrické vykurovanie si môžete vybrať rôzne typy elektrických ohrievačov, vrátane napr. obľúbené radiátory alebo priestranné akumulačné kachle.

Podlahové vykurovanie – čo sa o ňom oplatí vedieť?

Podlahové vykurovanie býva spojené s vyhrievaním podlahy v kúpeľni, no toto riešenie je skvelé aj na zvýšenie teploty v celom byte. Ak chcete nainštalovať takúto inštaláciu, musíte podlahu vo vybranej miestnosti odstrániť, takže je najlepšie to urobiť počas výstavby alebo rekonštrukcie. Dôležité je, že tento typ moderného vykurovania bytov je veľmi efektívny, pretože umožňuje rovnomerné vykurovanie konkrétneho priestoru, vďaka čomu je možné rýchlo zvýšiť teplotu v celom objekte. Podlahové kúrenie sa odporúča najmä pre energeticky úsporné budovy a miestnosti s optimálnou tepelnou izoláciou. Potom budú tepelné straty minimálne a náklady na vykurovanie výrazne klesnú.

Technológie vykurovania šetrné k životnému prostrediu

Ak hľadáme moderné riešenia vykurovania domácnosti, oplatí sa zamyslieť aj nad vplyvom daného systému na prírodné prostredie. Pre novostavbu sa preto v súčasnosti vyberajú najmä zariadenia založené na obnoviteľných zdrojoch energie. Na tento účel sa môžeme rozhodnúť pre moderné elektrické vykurovanie domácnosti, pretože je úplne bezpečné a nevznikajú pri ňom nebezpečné spaľovacie plyny ani iné rovnako škodlivé škodliviny. Zaujímavou alternatívou budú aj solárne panely, ktoré získavajú energiu zo slnečného žiarenia. Venujme pozornosť aj tepelnému čerpadlu, ktoré čerpá tepelnú energiu zo vzduchu, vody či zeme a na jeho správnu činnosť je potrebná elektrická energia. Tepelné čerpadlo navyše dokáže miestnosť nielen efektívne vykurovať, ale aj chladiť. Preto sa často používa v modernom stavebníctve.

Výrobcovia vykurovacích systémov neustále zdokonaľujú zariadenia dostupné na trhu, vďaka čomu môžeme úspešne využívať aj technologicky vyspelé plynové kachle alebo kotly na tuhé palivá. Pred konečným rozhodnutím o výbere moderného vykurovania domácnosti však nezabudnite dôkladne analyzovať náklady spojené s údržbou danej inštalácie a komfortom ako aj pohodlím jej každodenného používania.

Mohlo by vás zaujímať…