Blog

Usporiadanie malej kúpeľne – chytré nápady pre malý priestor

Vlastný kúpeľný pokoj je snom mnohých – žiaľ, v panelákovej realite je takýto projekt úplne nemožný. To však neznamená, že nie je možné vytvoriť komfortnú kúpeľňu, v ktorej sa budeme chcieť relaxovať. Nie je to najjednoduchšia úloha, aj keď si to nevyžaduje najatie dizajnéra – všetko, čo potrebujete, je chladný pohľad na oblasť, rozvody vody, kanalizácie a svetelných bodov a výber správnych materiálov, ktorých je, našťastie, dostatok. Usporiadanie malej kúpeľne si pri troche šťastia nevyžiada veľa úprav, no v drvivej väčšine prípadov je nevyhnutné kuť a uviesť povrch do zvislej a vodorovnej polohy.
[divider height=”30″]

Bez merania nemožno plánovať

Celková úprava malej kúpeľne začína kusom papiera, ceruzkou a metrom. Je potrebné zmerať plochu podlahy a stien, ako aj označiť prípojky vody a kanalizácie (presne s určením ich výšky od podlahy), ako aj prípojky svetla a elektriny. Zabudnúť nemožno ani na plynovú inštaláciu, čo však v mnohých bytoch znamená plynové kachle umiestnené práve v kúpeľni, ako aj na vetracie otvory a dvere. Ak zamýšľame plynové kachle premiestniť, musíme byť trpezliví, pretože ide o zákrok, ktorý si vyžaduje odsúhlasenie príslušných služieb a preverenie stavu a možnosti napojenia na dymovod na inom mieste, ako aj možnosť modernizácie plynovej inštalácie – v tomto prípade je potrebná návšteva odborníkov, ktorí vykonajú takéto práce.

Vráťme sa však k základom, teda k meraniu a preneseniu získaných údajov na papier. Po ich zozbieraní prichádza na rad konzultácia všetkých záujemcov. Treba zvážiť, či si chceme zariadiť malú kúpeľňu so sprchovacím kútom, alebo uprednostníme vaňu a či bude v izbe práčka. Po týchto údajoch pristúpime k ich porovnaniu s miestami odberu vody a odvádzania odpadových vôd. Ak je v tejto fáze všetko správne, a teda plánované umiestnenie sprchy, umývadla a práčky nenaruší ergonómiu miesta, môžeme začať hľadať vhodné materiály a zariadenia.

So sprchou alebo bez – to je otázka!

Niekto má rád vane, iný miluje sprchy. Je pravdou, že v malej kúpeľni, kde má každý centimeter cenu zlata, je sprchový kút oveľa lepšou voľbou. Samozrejme, môžete si kúpiť vanu na mieru do minimálneho priestoru, ale to je dosť problematické riešenie, ktoré nielen narúša interiér, ale vyžaduje aj použitie krytu na vaňu, ktorý ju podľa možnosti zmení na sprchový kút.

Usporiadanie malej kúpeľne so sprchovacím kútom dáva viac možností pre tzv. otvorený priestor. Prvým plusom je použitie podlahovej sprchovej glazúry namiesto štandardnej vaničky. Druhým je, že nie sme limitovaní konkrétnym rozmerom – dokonca aj sklenené ochranné konštrukcie je možné objednať v nezvyčajnom rozmere. Dôrazne neodporúčame stavať sprchu s matnými kabínkami, ktoré rozrežú priestor na malé, klaustrofobické kúsky a zničia aj tie najlepšie nápady na usporiadanie. Okrem toho sa oplatí vystaviť aj zaujímavú dažďovú sprchu, napríklad v retro alebo industriálnom štýle.

Otázku vešiakov na uteráky môže vyriešiť kúpeľňový radiátor alebo radiátor určený na zavesenie na dvere. Môžete tiež vyskúšať malé háčiky namontované priamo na glazúre. Na police, kde môže stáť kozmetika alebo čerstvé uteráky, používame všelijaké výklenky v stenách, s ktorými nevieme čo robiť.

Umývadlo a práčka? – samozrejme, budú tu tiež

Umývadlo v malej kúpeľni je absolútnou nevyhnutnosťou. Zabudnime na časy, keď namiesto neho bola multifunkčná vaňa. Trh ponúka rôzne modely v kompaktných veľkostiach. Ak sme vedľa neho naplánovali práčku, môžeme siahnuť po umývadle na dosku s prepracovaným oválnym tvarom, alebo zaujímavej miske. Pod doskou, v umývadlovej časti sa oplatí vytvoriť miesto na odkladanie čistiacich prostriedkov. Nad umývadlom by malo určite visieť zrkadlo. Dobrým nápadom sú zrkadlá so skrytými skrinkami za nimi, do ktorých sa zase zmestí každodenná kozmetika.

Usporiadanie malej kúpeľne so sprchovacím kútom a práčkou musí byť správne osvetlené. V malých miestnostiach nie je celkom dôležitý rozmer obkladov, no ich farby áno. Zabúdame preto na tmavé farby a matné povrchy. Zrkadlové a saténové plochy by mali byť na dennom poriadku, rovnako ako správne umiestnené zrkadlo a svetelné body, ktoré sú okrem stropu aj na stenách. Je dobré, ak je práčka schovaná pod doskou a tvorí s ostatným zariadením jeden vizuálny celok.

Mohlo by vás zaujímať…