Blog

Útulná terasa – ako ju zrobiť a zariadiť

Zariadiť funkčnú a útulnú terasu s charakterom je skutočnou výzvou. Stojí však za to postarať sa o túto úlohu a vytvoriť jedinečný priestor, kde bude príjemné odpočívať a tráviť čas s rodinou. Káva pri rannom slniečku, pekné popoludnie s knihou pod holým nebom, alebo možno večerná grilovačka s priateľmi. Všetky tieto funkcie zvládne dobre navrhnutá a naplánovaná terasa, ktorá bude akýmsi predĺžením obývacej izby a poteší svojim jedinečným charakterom. Dnes Vám povieme, ako zariadiť terasu a akým aspektom venovať osobitnú pozornosť, aby ste si oddýchli na čerstvom vzduchu v útulnej atmosfére.

[divider height=”30″]

Útulná záhradná terasa

Pri zariaďovaní terasy sa oplatí prelistovať si internet a časopisy o interiérovom dizajne, kde nájdete inšpiráciu a kreatívne riešenia, ktoré sa sami rozhodneme použiť. Treba pripomenúť, že pri usporiadaní terasy je rovnako dôležitá estetika ako aj funkčnosť. Ak je naša terasa predĺžením obývacej izby, stojí za to zvážiť štýl interiéru tejto miestnosti, aby bol celok konzistentný. Ak je teda interiér nášho domu zariadený v minimalistickom štýle, mali by sme sa rozhodnúť pre podobné usporiadanie na trase a vybrať si nábytok s jednoduchými, modernými formami. V prípade interiérov v štýle boho zvoľte prútený, svetlý terasový nábytok a veľké množstvo pôvabných doplnkov, ako sú podsedáky, sedačky, predložky na terasu alebo romantické lampy. Ak máme takúto možnosť, môžeme zvoliť aj zasklenú terasu, ktorá ochráni pred vetrom, a tak bude slúžiť svojmu účelu dlhšie.

Drevená terasa s vinylovým kobercom

Odolná a krásna podlaha terasy – terasa z dreva alebo keramickej dlažby
Podlaha terasy by mala byť trvácna, odolná voči poveternostným vplyvom a mala by ladiť s celou úpravou. Terasa z keramickej dlažby tieto predpoklady dokonale spĺňa. Tento typ povrchu sa ľahko čistí a je odolný voči oderu. A čo viac, v súčasnosti je na trhu veľmi široká ponuka unikátnych dlaždíc na terasu, takže je možné vybrať si ten správny vzor a farbu, ktorá bude plne vyhovovať našim potrebám. No drevená terasa naopak pôsobí veľmi elegantne a štýlovo. Tento typ podlahy sa hodí aj do mnohých usporiadaní a štýlov, okrem iného sa bude perfektne hodiť do boho štýlu, ktorý je založený na prírodných materiáloch.

Funkčný nábytok s charakterom

Ďalším aspektom, ktorému musíme venovať osobitnú pozornosť, je výber vhodného, pohodlného a funkčného nábytku na terasu. Obzvlášť obľúbený je prútený terasový nábytok, ktorý je veľmi odolný a pohodlný. Ratanový nábytok je tiež skvelou voľbou na roky. Tento typ nábytku sa dá jednoducho ozdobiť vankúšmi a sedákami, ktoré zdôraznia charakter celku. Ak je pre nás najdôležitejšie pohodlie, vyberte si záhradné ležadlá alebo pohovku na terase, kde sa bude príjemne ležať a opaľovať v lúčoch letného slnka. Biokrb na terasu je mimoriadne funkčné riešenie, ktoré navyše dodá celku triedu a eleganciu.

Doplnky na terasu, ktoré dodajú jedinečný charakter

Jedinečný charakter terasy treba zdôrazniť vhodnými doplnkami. Terasové koberce dodajú celku veľmi útulnú auru a relax na čerstvom vzduchu nadobudne novú kvalitu. Terasové krytiny sa najčastejšie vyrábajú z odolných materiálov, ako je PVC alebo vinyl, takže sú trvácne a odolné voči poškodeniu. Pre osvetlenie priestoru nainštalujte na terasu lampu a lampy, ktoré večer vytvoria romantickú atmosféru. Farebné vankúše, taburetky či originálne kvetináče sú takisto prvky, ktoré upútajú pohľad a vďaka ktorým bude naša terasa vyzerať naozaj krásne a útulne.

Mohlo by vás zaujímať…